info@pracawenergetyce.pl
 • Szczegóły posta

 • 88 proc. firm wybrało pracę zdalną. Priorytety liderów biznesu i HR w nowej rzeczywistości

  88 proc. firm wybrało pracę zdalną. Priorytety liderów biznesu i HR w nowej rzeczywistości

  Autor: PRACA W ENERGETYCE
  Miejsce: Kraków, Cały Kraj

  Gartner, jeden z wiodących podmiotów doradczo-badawczych, przeprowadził badania wśród pracodawców na świecie odnośnie wdrożenia pracy zdalnej po pojawieniu się pandemii COVID-19. 88 proc. ankietowanych organizacji w skali światowej zachęcało pracowników lub wymagało od nich pracy zdalnej na skutek globalnej epidemii koronawirusa. 

  Analitycy Gartner przeprowadzili 17 marca br. rozmowy z kierownikami działów HR w 800 organizacjach na całym świecie. Pytano o wdrożenie pracy zdalnej oraz wyzwania w zarządzaniu zespołem na odległość. Okazuje się, że 88 proc. organizacji zachęcało lub wymagało od pracowników pracy w domu, niezależnie od tego, czy chorowali na koronawirusa. Prawie wszystkie firmy (97 proc.) odwołały podróże służbowe.

  Ponieważ kryzys COVID-19 zakłóca funkcjonowanie organizacji na całym świecie, liderzy HR muszą reagować szybko i kompleksowo, biorąc pod uwagę zarówno natychmiastowe, jak i długoterminowe konsekwencje – wyjaśnia Brian Kropp, szef działu badań Gartner.

  Jak pracodawcy radzą sobie z nieobecnością pracowników z powodu koronawirusa?

  Badane organizacje, próbując zrównoważyć potrzeby pracowników z realiami finansowymi firm, stosują różne podejścia do polityki dotyczącej urlopów w odpowiedzi na COVID-19. W przypadku zakażenia koronawirusem blisko połowa (48 proc.) pracodawców na świecie wymaga od pracowników skorzystania najpierw ze zwolnienia lekarskiego, następnie urlopu wypoczynkowego, lub ostatecznie płatnego czasu wolnego (PTO). 20 proc. organizacji stworzyła większe możliwości wykorzystania PTO wśród osób chorych lub opiekujących się chorym członkiem rodziny. 18 proc. organizacji przyznało dodatkowe, wolne dni w ramach PTO rodzicom opiekującym się dziećmi, których szkoły są często zamknięte. Tylko nieliczni pracodawcy planują zmniejszyć zatrudnienie lub prosić pracowników o bezpłatne urlopy. 

  Firmy planują redukcje kosztów 

  Gartner wskazuje, że organizacje stawiają na kilka rozwiązań, by obniżyć koszty funkcjonowania. Większość pracodawców planuje zredukować koszty, minimalizując jednocześnie wielkość środków przeznaczanych na obecnych pracowników w obszarach, gdzie jest to tylko możliwe. 70 proc. organizacji wskazało, że głównym środkiem redukcji kosztów, jakie planują zastosować, jest bardziej efektywne wykorzystanie technologii w firmie.

  Prawie połowa firm na świecie zamierza zamrozić rekrutację nowych pracowników. Ponadto stawiają na ograniczenie współpracy z partnerami zewnętrznych – 20 proc. organizacji planuje wstrzymać lub ograniczyć wydatki przeznaczane na konsultantów lub zmniejszyć liczbę pracowników kontraktowych. Tylko 10 proc. pracodawców chce ograniczyć czas pracy zatrudnionych osób, a tylko 6 proc. deklaruje, że prosi kadry o skorzystanie z bezpłatnego urlopu.

  Jak zarządzać zdalnie zespołem podczas pandemii COVID-19? Kilka wskazówek 

  Po pierwsze, eksperci Gartner zalecają pracodawcom, by wyznaczyli jasny kierunek oraz zadbali o pewność siebie i odporność biznesową. Komunikaty kierowane do menedżerów powinny w pierwszej kolejności uwzględniać zdrowie pracowników i zrównoważony rozwój firmy. 

  Eksperci wskazują na potrzebę częstego komunikowania się z pracownikami, zachowując otwarty dialog. Badanie Gartnera wykazało, że tylko 56 proc. organizacji na świecie przekazało pracownikom plan działania na wypadek epidemii COVID-19. Komunikacja powinna nieść ze sobą nie tylko treść związaną z pracą, ale i sytuacją firmy w dobie pandemii. Liderzy biznesu powinni być zaufanym i sprawdzonym źródłem informacji o sytuacji zachorowań w firmie oraz wpływie pandemii na funkcjonowanie podmiotu. 

  W dobie pracy zdalnej należy szczególnie zadbać o relacje między pracownikami, którzy powinni utrzymywać kontakty zawodowe, ale i prywatne. Badanie Gartnera wykazało, że 40 proc. organizacji umożliwiło spotkania pracownikom z menedżerami, a 32 proc. pracodawców wprowadziło nowe narzędzia do wirtualnych spotkań. 

  Pracodawcy powinni dostosować się do dostępności pracownika w ciągu dnia, co jest trudne w przypadku osób posiadających dzieci lub opiekujących się osobami w domu. Menadżerowie mogą dostosowywać pracę zespołu do bieżących wymagań czasowych. Można ustalić pewne stałe godziny pracy, w których wszyscy pracownicy są dostępni. 

  Źródło: Gartner

  powrót
  PREMIUM
  Artykuł NR: 13
  Dodane: 17.07.2021